Vývoj cen plynu na burze

Graf průměrných denních spotových cen zemního plynu CZ VTP obchodované na burze EEX v Rotterdamu. Ceny přebíráme přímo z burzy na základě platné smlouvy.

Rotterdam
3 měsíční srovnání
aktuální hodnota je na 40% z rozpětí cen plynu za poslední 3 měsíce
Rotterdam
6 měsíční srovnání
aktuální hodnota je na 48% z rozpětí cen plynu za posledních 6 měsíců
Rotterdam
12 měsíční srovnání
aktuální hodnota je na 13% z rozpětí cen plynu za posledních 12 měsíců

Komentáře k vývoji cen plynu na burze

Katar podepsal 27letou smlouvu o dodávkách plynu s francouzskou TotalEnergies

11.10.2023

Zdroj: https://www.france24.com/​

Katar souhlasil, že bude francouzské společnosti TotalEnergies dodávat zemní plyn po dobu 27 let, oznámila ve středu jeho státní energetická společnost. Katar bude v rámci dohody dodávat 3,5 milionu tun plynu ročně, řekl QatarEnergy po dvou loňských dohodách s Totalem o podílu na obrovském projektu expanze plynu North Field státu Perského zálivu. Předseda TotalEnergies Patrick Pouyanne, který minulý týden hovořil s novináři na zahájení výstavby expanze North Field, řekl novinářům, že rozšíření North Field Expansion nabídne energetickou bezpečnost. "Potřebujeme větší nabídku. To je jasné. Trh je stále křehký," řekl předseda TotalEnergies.

Poté, co Moskva loni napadla Ukrajinu , evropské státy se snažily nahradit ztracené dodávky zemního plynu po stažení Ruska z trhu.

V rámci katarské expanze největšího naleziště zemního plynu na světě, které zasahuje pod zálivem až na íránské území, má Katar do roku 2027 zvýšit svou produkci zkapalněného zemního plynu (LNG) o 60 procent nebo více na 126 milionů tun ročně.

Katar je spolu se Spojenými státy, Austrálií a Ruskem jedním z předních světových producentů LNG. Qatar Energy odhaduje, že Severní pole obsahuje asi 10 procent známých světových zásob zemního plynu.

Česká republika získala kapacitu v LNG terminálu ve Stade

23.11.2023

https://www.mpo.cz/

V nově budovaném LNG terminálu v německém Staade si Česká republika prostřednicvím ČEZu zajistila kapacitu 2 miliardy kubických metrů plynu ročně, což přesahuje čtvrtinu současné roční spotřeby plynu České republiky. Terminál ve Stade umožní od roku 2027 dovážet a zplyňovat zkapalněný zemní plyn s tím, že později bude možno terminál přeměnit na dovoz a zpracování klimaticky neutrálního amoniaku, ze kterého bude možné vyrábět zelený vodík.

Kapacita je v terminálu pronajata na 15 let, s možností prodloužení až na 25 let právě v souvislosti s budoucím využíváním zeleného vodíku.  Ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň transakci podpořilo tím, že se skupinou ČEZ uzavřelo podobnou zajišťovací smlouvu, jaká platí pro terminál v Eemshavenu. 

Co dalšího ohledně ceny plynu na burze chcete vědět?